Praha.cz

 
Analýza IPR Praha: V Praze vzniká nejvíce bytů za dekádu
Středa, 09. prosinec 2020 17:30
Analýza IPR Praha: V Praze vzniká nejvíce bytů za dekádu

V Praze se v září stavělo nebo bylo letos dokončeno 137 developerských projektů, ve kterých vznikne 14 450 bytů. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu je to největší počet za poslední dekádu. Přesto ceny dále rostou.


Institut plánování a rozvoje tuto analýzu provádí každoročně od roku 2009 a vychází z vlastního průzkumu developerského trhu na základě veřejně dostupných informací. Zařazeny jsou projekty, které se staví nebo byly letos dokončeny a ve kterých vzniká alespoň deset bytů. Analýza nezahrnuje byty, které vznikají rekonstrukcemi a přístavbami.


Dokument dále uvádí, že meziročně se počet aktuálních projektů zvýšil ze 133 na 137 a počet vznikajících bytů vzrostl o devět procent na již zmíněných 14 450 jednotek. "V letošním roce byl zaznamenán dokonce nejvyšší počet aktuálních developerských projektů od roku 2009. A to samé platí i o počtu bytů, který v rámci těchto projektů vzniká," uvedli autoři. Nejvíce bytů se stavělo stejně jako loni v Praze 5.


DSC_0276.JPG


Ceny zatím dále rostou


Přestože se v Praze navýšil objem výstavby, vývoj cen nových bytů nedoznal žádných zřetelnějších změn, píše se dále v analýze. Podle dat institutu byla v září průměrná cena volného bytu v projektech 95 904 korun za metr čtvereční, tedy meziročně asi o 10 000 korun více. (Pozn.: Metodika společností Trigema, Skanska a Central Group, které dlouhodobě mapují trh s novými byty, je odlišná, jejich analýza uvádí 110 117 korun za m2). Průměrný byt stál loni v září podle ceníků developerů asi 7,3 milionu korun, letos to bylo už zhruba 8,5 milionu. Průměrná cena bytu tak odpovídá 16,5násobku hrubé roční mzdy průměrně vydělávajícího pražského zaměstnance. "Lze tak konstatovat, že stávající ceny nových bytů jsou již mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů," uvádí analýza.


Kde je příčina tohoto stavu? Číslo 14 450 bytů přece vypadá impozantně. „Jako obvykle se ďábel skrývá v detailu. Respektive v tomto případě stačí rozklíčovat si, kolik z těch 14 450 bytů připadá na jeden rok. A tady už čísla tak optimistická nejsou“, uvádí Pavel Velebil z portálu Novebyty.cz. „Podle analýzy bude ve zmapovaných projektech letos dokončeno 4788 bytů, v příštím roce 4293 a v roce 2022 to bude 4510 jednotek. To není mnoho. Řada odborníků včetně samotného IPR považuje za rovnovážný stav vznik minimálně 6000 bytových jednotek ročně“, dodává Velebil.


Asi dvě třetiny bytů v projektech již byla podle analýzy prodána, volných jich bylo v září 4774. Průměrná velikost jednotek byla 76,8 metru čtverečních bez balkonů, lodžií a teras, což v novostavbě reprezentuje typický byt 3+kk. Nejvíce volných bytů bylo v září na prodej s dispozicí 2+kk a 2+1, a to 41 procent z celkového počtu. Těchto bytů také developeři staví nejvíce, uvádí analýza IPR Praha.


Komerční článek

(ewe)Analýza IPR Praha: V Praze vzniká nejvíce bytů za dekádu